Κατωπόδης Αντώνης

• Εκδόσεις, διαφημίσεις, ενημέρωση
  • Πρόεδρος της Ένωσης Ιδιοκτητών Τοπικών Ημερησίων Εβδομαδιαίων Εφημερίδων Αττικής (ΕΙΤΗΕΕΑ)
  • Πρόεδρος του Αθλητικού συλλόγου “Ηράκλειο ΑΕ”
  • Μέλος της Ένωσης Ιδιοκτητών Ημερήσιων Επαρχιακών Εφημερίδων (ΕΙΗΕΕ)
  • Μέλος του πειθαρχικού της (ΕΙΗΕΕ)
  • Μέλος ΔΣ της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ – Υπεύθυνος Media, Social Media και Website
  • Senior Professional Member – HIC – Hellenic Institute of Coaching

ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ

Συνοπτικό Βιογραφικό

Γεννήθηκα στην Αθήνα το 1973. Από το 1994 ως επιχειρηματίας, εργάζομαι στο χώρο των εκδόσεων, της διαφήμισης, της επικοινωνίας, της ενημέρωσης, αλλά και του επιχειρείν γενικότερα.

Από το 1996 είμαι Ιδιοκτήτης – Εκδότης – Διευθυντής στα παρακάτω έντυπα:

-Εβδομαδιαία Εφημερίδα “ΧΤΥΠΟΣ” (1996)

-Καθημερινή εφημερίδα “ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ” (2002)

-Μηνιαία Εφημερίδα Ανατολικής Αττικής “FREENEWS” (2012)

-Καθημερινή εξαήμερη εφημερίδα, Οικονομική, επιχειρηματική και τοπική της πρωτεύουσας “ΑΘΗΝΑΪΚΑ ΝΕΑ” (2021)

-Ειδικές εκδόσεις εφημερίδων για τους δήμους της Αττικής “ΤΟΠΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ” (2021)

Στην πολυετή βασική επαγγελματική μου ενασχόληση, έχω πραγματοποιήσει πολλές θεματικές εκδόσεις ερευνώντας πολλούς επαγγελματικούς κλάδους, για την προβολή επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών όπως, εκπαίδευσης, διακόσμησης, λογιστών, ασφαλιστικών – χρηματοοικονομικών συμβούλων, υγείας, ομορφιάς, υπηρεσιών και εμπορικών καταστημάτων ειδικότερα.

Είμαι ιδιοκτήτης πέντε ειδησεογραφικών site,  www.xtypos.gr  –  www.syneidisi.gr  – www.freenews.com.gr, www.athnews.gr, www.topikostypos.gr και διατηρώ τρεις επιχειρήσεις, την ΑΚ advertising & την POWER PRESS EE και την “ATHENS PUBLICATIONS” στο χώρο των media της διαφήμισης και των γραφικών τεχνών.

Εκπαίδευση

– MTX, Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA) – EUROPEAN UNIVERSITY CYPRUS

-Πτυχίο, Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, ΕΑΠ, Πάτρα (Greece)

-Certificate in Coaching – AC Accredited , ΕΚΠΑ, ΑΘΗΝΑ (Greece)

-Diploma in Coaching, ΕΚΠΑ, ΑΘΗΝΑ (Ελλάδα) (Greece)

-Website και Ενέργειες Marketing για Μικρές Τουριστικές Μονάδες, ΕΚΠΑ, ΑΘΗΝΑ (Greece)

Ενασχόληση με τα κοινά

Πρόεδρος του Αθλητικού συλλόγου “Ηράκλειο ΑΕ”

-Μέλος της Ένωσης Ιδιοκτητών Ημερήσιων Επαρχιακών Εφημερίδων (ΕΙΗΕΕ)

-Μέλος του πειθαρχικού της (ΕΙΗΕΕ)

-Μέλος ΔΣ της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ – Υπεύθυνος Media, Social Media και Website

-Senior Professional Member – HIC – Hellenic Institute of Coaching

Με την επιχειρηματική δράση μου στο χώρο των εκδόσεων, της διαφήμισης, της επικοινωνίας και των δημοσίων σχέσεων, έχω αποκτήσει γνώση και εμπειρία για τους χώρους που ασχολούμαι, συνεχίζω να αντλώ στοιχεία από την αγορά πριν και κατά τη διάρκεια των κρίσεων και γνωρίζω πολύ καλή διαχείριση διαδικασιών ποιοτικού ελέγχου, έχοντας αποκτήσει δεξιότητες σε θέματα του επιχειρείν και της αγοράς, όπου μπορώ να συμβάλλω δημιουργικά και αποτελεσματικά στην λήψη αποφάσεων και στη διοίκηση διαδικασιών.

ΜΗΝΥΜΑ

Σήμερα στην αγορά εμφανίζονται προκλήσεις όπου για τη βιωσιμότητα αλλά και ανάπτυξη επιχειρήσεων και επαγγελματιών, πιστεύω πως χρειάζεται να αντιμετωπιστούν με εργαλεία τη γνώση, την υπευθυνότητα, την καινοτομία, τη θέληση.

Με σύμμαχο την 30χρονη πορεία μου στο χώρο των εκδόσεων, της επικοινωνίας, της ενημέρωσης και του επιχειρείν, έχοντας κίνητρα τη διάθεση, την προσφορά στα κοινά και την ιδιαιτερότητα του επιχειρηματικού κλάδου, είδα ενδιαφέρουσα την πρόταση να ασχοληθώ με το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών και να προσθέσω μέσα από τη δική μου εμπειρία, αλλά και την επιστημονική μου κατάρτιση επιπλέον καινοτόμες εφαρμόσιμες ιδέες, για την ευελιξία, την πρόοδο και την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας.

Κατωπόδης Αντώνης