Δαουτάκου Μαρία

• Υγιεινολόγος – Επόπτρια Δημόσιας Υγείας
  • Εκπαίδευση Ενηλίκων και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων
  • συστήματα ποιότητας και πιστοποιήσεις, ασφάλεια τροφίμων, ασφάλεια εργασίας
  • υποστήριξη επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος σε θέματα που αφορούν την υγειονομική και αγορανομική νομοθεσία
  • Μέλος Δ.Σ. του Συνδέσμου Επαγγελματιών Απεντομώσεων Μυοκτονιών Ελλάδος (ΣΕΑΜΕ) 2021-2024
  • Μέλος Δ.Σ. Υπεύθυνη Γυναικών και Νέων Εργαζομένων 2018-2021 και 2021-2023 της Ομοσπονδίας Συλλόγων Εργαζομένων Τεχνικών Επιχειρήσεων Ελλάδος (ΟΣΕΤΕΕ)
  • Μέλος Δ.Σ. Γραμματέας Εκπαίδευσης του Συλλόγου Τεχνικών Υπαλλήλων Ελλάδος (ΣΤΥΕ) 2014-2017 και 2017-2021
  • Μέλος Δ.Σ. Υπεύθυνη Υγείας και Ασφάλειας Εργαζομένων της Ομοσπονδίας Συλλόγων Εργαζομένων Τεχνικών Επιχειρήσεων Ελλάδος (ΟΣΕΤΕΕ) 2015-2018
  • Πρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου Ιδιωτικά Απασχολούμενων Εποπτών Δημόσιας Υγείας (ΠΑΣΙΑΕΔΥ) 2009-2013

Η Μαρία Δαουτάκου είναι Υγιεινολόγος – Επόπτρια Δημόσιας Υγείας με μεταπτυχιακές σπουδές στην Εκπαίδευση Ενηλίκων και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων. Διαθέτει πολυετή επαγγελματική εμπειρία σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα με αρμοδιότητες που αφορούν συστήματα ποιότητας και πιστοποιήσεις, ασφάλεια τροφίμων, ασφάλεια εργασίας, καθώς και προγραμμάτων εκπαίδευσης.

Το 2013 ίδρυσε την επιχείρηση Shop Support που διατηρεί έως σήμερα, με σκοπό την υποστήριξη επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος σε θέματα που αφορούν την υγειονομική και αγορανομική νομοθεσία. Οι ανάγκες της αγοράς ώθησαν στην προσθήκη νέων υπηρεσιών, αποδεικνύοντας την καινοτομία και ευελιξία στις σύγχρονες απαιτήσεις της αγοράς. Σταδιακά προστέθηκαν πιο εξειδικευμένες υπηρεσίες όπως οι αδειοδοτήσεις, η εκπαίδευση, οι απολυμάνσεις, απεντομώσεις και μυοκτονίες, οι συνδρομητικές υπηρεσίες για συγκεκριμένες ομάδες επαγγελματιών, οι δυνατότητες προσομοίωσης ελέγχων και τα συστήματα ποιότητας ISO. Από τα πρώτα βήματα, θεωρήθηκε η Shop Support μια πρωτοποριακή, ανατρεπτική και σύγχρονη επιχείρηση με στοχοθέτηση με μακρινό ορίζοντα. Η διαρκής ενημέρωση, η παρακολούθηση των αλλαγών στο νομοθετικό πλαίσιο και η συστηματική πληροφόρηση, οδήγησαν στην ανάδειξη της Shop Support μεταξύ των αναγνωρίσιμων και καινοτόμων επιχειρήσεων.

ΣΠΟΥΔΕΣ:
Υγιεινολόγος – Επόπτρια Δημόσιας Υγείας
Μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση Ενηλίκων (MΕd) και τη Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΜΒΑ)
Υποψήφια Διδάκτωρ του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ:
2013-παρόν: ιδιοκτήτρια των Shop Support και B2 Business με σκοπό την υποστήριξη επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος σε θέματα που αφορούν την υγειονομική και αγορανομική νομοθεσία, τις αδειοδοτήσεις, την εκπαίδευση, τις απολυμάνσεις, απεντομώσεις και μυοκτονίες, τα συστήματα ποιότητας κλπ.
2009-2013: επιθεωρήτρια σε συστήματα ποιότητας, υπεύθυνη σύνταξης και ύλης σε κλαδικά περιοδικά επιχειρήσεων εστίασης, εκπαιδεύτρια σε προγράμματα ΕΦΕΤ, ΛΑΕΚ κλπ.
2006-2009: Υγιεινολόγος – Επόπτρια Δημόσιας Υγείας στον δημόσιο τομέα

ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ/ΣΥΝΔΕΣΜΟΙ: